Pulsen på 160

Hur går sommarträningen?
- Det går bra. Vi har ett lite annorlunda upplägg den här gången. Tommi (Hämäläinen, huvudtränaren) har lite andra tankar.
Vad är det som är annorlunda?
- Vet inte riktigt hur jag ska förklara det, men det är mindre mjölksyra i den här uppbyggnadsfasen. Vi tar den andra biten sen när vi kommer på is.
Hur ser träningen ut just nu?
- De första fem veckorna nu har vi kört grundkondition, styrka och mycket smidighet. Det blir mycket kliva över häckar och förbättra rörligheten. Sen de kommande tre veckorna så blir det intervall träning och efter det väntar 4 veckors ledighet.
Vad gör grabbarna idag?
- Nu är de ute och springer 40 minuter med en puls på 160. Vid gattet mellan 3 och 5 kilometer (på Jössas motionsslingor) har vi hängt upp en klocka. De ska hålla ett tempo och sen gäller det att hålla pulsen. I början går det lätt men sen den sista biten gäller det att kriga.
Hur många är ni som tränar tillsammans nu?
- Det är ett tio-tal som kör nu. Daniel Olofsson är redan här och kör på.
När kommer de andra?
- De andra nyförvärven kommer den 1:e augusti.
Vad tycker du om lagbygget såhär långt?
- Jag tycker det ser intressant ut. "Lönken" har många kontakter och han ger ju järnet för det här. Har han inte ringt fyra gånger innan klockan slagit tolv, så skulle jag nog tro att han gått och blivit sjuk.
Hur känns det med din egen omställning från aktiv spelare till tränare?
- Inte någon större skillnad. Naturligtvis så tränar jag inte lika mycket, men jag har alltid velat bli tränare. Så det här kändes rätt för mig.
Hur ser du på din sista säsong?
- Jag känner mig nöjd. Det var en rolig säsong och den var svår att toppa. Vi var ju med i Allettan och spelade avgörande matcher.
Hur tror du det kommer att kännas när säsongen drar igång?
- Känna suget kommer man säkert att göra. Jag älskar ju hockey.
Jag slog ihop anteckningsblocket och vandrade ut till grusplanen. Andreas Svensson, Jens Mattsson och de andra stegade baklänges över ett tiotal uppställda häckar. Det blev ett kort snack innan jag tog mina bilder och sen begav mig hemåt igen. När jag slog på motorn för att köra iväg så dök det upp en tanke i skallen: Det var ett glatt gäng jag mötte ikväll, skämten duggade tätt och trivseln verkar hög. Det här kan nog bli bra!
Text: Sakarias Johansson












